28 Ağustos 2012 Salı

Doteks Firması Ceket Tasarımları

Yeni mezun olduğumuz dönemde henüz Adanadayken arkadaşım ve ben Mersin'de bulunan ve merkezi İstanbul'da olan Doteks isimli tekstil firmasını çizimlerimizi göstermek ve bize iş konusunda yol göstermesi için akıl danışmak amacıyla ziyaret etmiştik.
Doteks'in ortaklarından Gürken Bey bizi çok güzel karşıladı ve bana kış için birkaç tasarım yapın dedi.

Bunlar benim Doteks için yaptığım ceket tasarımlarım ;

AFA Tekstil Yaz Koleksiyonu

Adana'daki bir tekstil firması için yaptığım 2011 yaz koleksiyonu tasarımlarım ;


TEKS-TEAM Sweatshirt Tasarımları


Ben henüz Adana'da yaşarken Mersin'deki bir tekstil firmasından bir bey internet üzerinden satışa sunulmak üzere sweatshirt tasarımları yaptırmak için bana ve tekstil tasarımı mezunu diğer birkaç arkadaşıma ulaştı.
Bizden, bay bayan gençlerin kullanabileceği eğlenceli, esprili ve renkli baskı tasarımları içeren el çizimi sweatshirt tasarımları istedi.
Sonrasında bu proje malesef hayata geçirilemedi fakat ortaya çok eğlenceli tasarımlar çıktı.
İşte benim bu proje için tasarladıklarım ;

 
JİMMY KEY Tasarım Stajı

2009 yazında Cemil İpekçi stajının hemen ardından İzmir'de yapmaya hak kazandığım bir diğer staj olan Sun Tekstil Fabrikası "Jimmy Key" markası tasarım stajı için İzmir'e gittim.
Orada olduğum süre içerisinde Jimmy Key markasının tasarımcıları ile birlikte "Jimmy Key 2010 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu" için bayan üst grup tasarımları yaptık.
Bunlar o yaz Jimmy Key için yaptığım tasarımlarımdan bazıları ;


CEMİL İPEKÇİ Atölyesi Tasarım Stajı

2009 yılında ben henüz 3. sınıfta iken arkadaşımla (her tekstil tasarım öğrencisinin olduğu gibi) Cemil İpekçi Tasarım Atölyesi'nde staj yapma hayalimiz vardı. Çok değerli bir hocamızdan Cemil İpekçiye dosyalarımızı gösterebilmek için bizim adımıza bir randevu almasını rica ettik ve amacımıza ulaştık. Artık Cemil İpekçi'ye işlerimizi gösterip staja kabul edilme şansı yakalamak için bir randevumuz vardı.
Apar topar okuldaki işlerimizden bir dosya hazırlayıp biletimizi alıp randevumuzun olduğu gün İstanbul'a Fransız sokağındaki dışarıdan bile sizi içeri çeken bi havası olan güzel atölyeye geldik... O atölyeye girdiğim ilk anı hala dün gibi hatırlıyorum, çok mistik bir havası vardı.
İçeri girdik ve Cemil Beyi beklemeye başladık, bir süre sonra geldi ve bizi odasına çağırdı, dosyamızdaki işlerimizi tek tek inceledi, beğendi ve çok yaratıcı bulduğunu söyledi, tamam dedi Haziran'da gelin başlayın.:)


Cemil İpekçi'nin Fransız Sokağında 2 atölyesi vardır; biri aksesuar ve kıyafet tasarımlarının yapıldığı tasarım atölyesi diğeri kıyafetlerin hayata geçirildiği dikiş atölyesi. Biri ünlü Fransız Sokağı merdivenlerinin başında bulunur diğeri sonunda.
Biz arkadaşımla 1 aylık stajımızı tasarım atölyesinde yaptık, Cemil Bey'in değerli asistanı Dinçer Hanımla birlikte çalışma imkanı bulduk, atölyede bizimle birlikte 5 stajyer öğrenci daha vardı çok eğlenceli ve güzel günlerdi...
Bizim staj yaptığıız dönemde tasarım atölyesinde aksesuar tasarımı revaçtaydı, boncuklarla cevşen ve tahta baskılarla eşarp tasarımları yapılıyordu, yapılan aksesuarlar Cemil İpekçi'nin Bodrum, İstanbul ve Mardin'de ki atölyelerinde satışa sunuluyordu.
Ve bunlar benim Cemil İpekçi Atölyesi stajında yaptığım ve katkıda bulunduğum aksesuar tasarımlarım ;